Jabloně – stromy budoucnosti

Stromy jsou fascinujícím fenoménem naší planety již bezmála 400 milionů let! Za tu dobu prošly mnoha evolučními změnami, ale nyní stojí před novou érou – érou superstromů.

Věda a technologie nám otevírají dveře k šlechtění stromů, které budou lépe prospívat v měnících se podmínkách naší planety. Představte si stromy, které produkují více ovoce, jsou přirozeně odolné proti závažným chorobám a potřebují k ochraně méně pesticidů. Tím, že se snižuje potřeba chemických postřiků, méně zatěžujeme naši přírodu a chráníme biodiverzitu.

A to není vše! Technologický pokrok nám umožnil pěstovat stromy zcela bez půdy. Používáním hydroponických roztoků nebo živných médií zpevněných agarem – přírodním polysacharidem vyráběným z mořských řas – můžeme stromy pěstovat efektivněji a flexibilněji než kdy dříve.
Zajímá vás, jak vypadají tyto stromy budoucnosti? Přijďte se podívat na naše jabloně ke stánku Ústavu experimentální botaniky! Navíc pro vás máme připravený jednoduchý experiment, díky kterému se můžete ponořit ještě hlouběji do světa botanických inovací.

© Copyright - Science festival na Desítce  - 2023