Mapka - seznam stanovišť

Vědecká stanoviště

Infostánek a výdej zmrzliny z tekutého dusíku

První stanoviště festivalu a začátek vaší festivalové cesty, kde si vyzvednete hrací kartu. Tady se ale potkáme i na konci – čeká tu zážitková odměna na závěr vědecké cesty, během které se dozvíte, že věda je nejen krásná, dobrodružná a zábavná, ale že to může být i vaše budoucí povolání. Získejte alespoň 15 razítek na našich vědeckých stanovištích a zasloužený molekulární drink s vědeckým zážitkem je vaše!

Tvorové velcí, malí i nejmenší

Psí pomocníci: Helppes

Na stánku organizace Helppes návštěvníci objeví ukázky výcviku asistenčních psů pro osoby se zdravotním postižením, kteří od roku 2001 pomáhají osobám s různými zdravotními hendikepy. Organizace je držitelem akreditace od Assistance Dogs Europe a Assistance Dogs International a ručí za to, že každý jejich pes je vycvičen podle nejvyšších mezinárodních standardů a přizpůsobuje se potřebám každého konkrétního klienta. Chlupaté asistenty nelze přehlédnout, když pomáhají lidem překonávat každodenní drobné i větší překážky. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost dozvědět se více o tom, jak tito psi pomáhají lidem se zdravotním postižením a seznámit se s posláním a cíli organizace.

Přirodovědci.cz - Zvířecí fear factor

Máte rádi přírodu? Chcete na vlastní oči vidět tajemné tvory, které jste zatím potkávali jen na stránkách knížek a časopisů? Na našem stánku si je budete moci i pohladit – dokonce i ty, kterých se možná zatím bojíte.

Lesy hl. m. Prahy - Život ve včelím úlu

Tady se dozvíte vše o životě včely a její práci v úlu. Můžete si vyzkoušet včelařské vybavení a naučíte se vyrábět med. Vše názorně uvidíte v proskleném včelím úlu.

Přirodovědci.cz - Vodní svět pod mikroskopem

Seznámíme vás s mikroskopickými obyvateli v tůní, rybníků a kaluží. Prohlédneme si společně také vzorky z filtračních zařízení akvárií a z polštářů vlhkého mechu na střechách lidských staveb. Pomocí mikroskopu s digitální kamerou budeme pozorovat například rozsivky, nálevníky, vířníky, hlístice nebo drobné planktonní korýše. Při troše štěstí objevíme i prapodivné želvušky, které dokážou přežíti úplné vyschnutí a vysoké dávky kosmického záření.“

Rostliny kolem nás

Ústav experimentální botaniky:

Na našem stánku si budete moci vyrobit vlastní pH papírky z červeného zelí, prohlédnete si naše laboratorní rostliny pěstované na živných médiích. Jako dárek pro vás máme připravená semínka našich modelových rostlin, které si vysejete na jiffy tabletu a odnesete domů!

Přirodovědci.cz - Letní strom

Víte, s kým se strom za svého růstu setkává, s kým spolupracuje, a koho naopak nemá rád? My vám ukážeme, jak strom za svého života ovlivňuje jiné organismy a své životní prostředí, a jak ho zpětně vnímají jeho symbionti a sousedi, nebo jaké smysly používají jeho konkurenti.

SWAP rostlin a Zelená pohotovost

Pokud máte doma rostliny, které již neslouží svému účelu nebo vám chřadnou, přineste nám je. Nabídněte je k výměně, nebo si vyberte nějakou novou, která vás zaujme. A to není vše!

Pokud nevíte, jak vašim zeleným kamarádům pomoci, náš tým botaniků vám rád poradí, jak jim vrátit život a půvab. Zjistěte, jak můžete svým zeleným kamarádům poskytnout nejlepší péči. Těšíme se na vás a vaše rostlinky!

Přirodovědci.cz - Rostlinní rekordmani

Víte jak vypadá největší semínko, nejmenší rostlina? Tušíte jaký hluk umí rostliny vydávat? Zveme vás do světa největších, nejmenších a nejzajímavějších zástupců rostlinné říše!

Minulost a současnost Země

Přirodovědci.cz - Krása mikrosvěta hornin a minerálů

Mineralogie je součástí našich životů. Pravděpodobně každý z nás používá mobilní telefon, ve kterém se nachází až 62 různých kovů!

Jejich získání a mnoho dalšího by bez mineralogie nebylo možné. Víte, že křemen nemusí pouze čirý, ale může být fialový, růžový nebo hnědý? 

Diamant je stejně jako grafit chemicky uhlík, jak je to možné? Minerály jsou také základní stavební složkou hornin. Poznáte je? 

Přijďte se za námi podívat a prozkoumejte krásy neživé přírody zblízka na vlastní oči!

Přirodovědci.cz - GEO/DEMOgrafické dílny GEOLAB

GEOLAB je soubor interaktivních aktivit a her umožňující si vyzkoušet práci geografa a demografa. Najdete místopisné chyby na mapách? Poznáte družicové snímky? Přiřadíte věkové pyramidy správnému státu? Složíte správně mapy? Na tyto a další otázky si odpovíte, když vyzkoušíte naše aktivity a třeba zjistíte, že vás geografie a demografie také baví.

Přírodovědci.cz - Rýžování ``drahokamů``

Rýžování je starodávný způsob získávání drahých kovů a vzácných nerostů. Vyzkoušejte si na vlastní kůži, jak funguje gravitační ukládání různě těžkých částeček sedimentu a probírání získaného výplavu. Pokud budete pilní, odnesete si české granáty.

Česká geologická služba - České křídové moře

Pojďte se s námi ponořit do českého křídového moře! Čekáte hrozivé mořské nestvůry? A co se takhle podívat na drobné živočichy, kteří tenkrát tvořili důležitou součást moří a zůstávají neprávem ve stínu velikánů. Navštivte náš paleontologický stánek a zjistíte, že paleontolog se nemusí jen ohánět kladivem. Najděte si svoji zkamenělinu ve výplavu a seznamte se s metodou sítování. Nebo si přijďte vybarvit odlitek z pravých zkamenělin a zjistit, zda víte, jak zkameněliny vznikají.

Ekologická odpovědnost a ochrana planety

H2Ospodař

Každý den otočíte kohoutkem, ze kterého vám teče pitná voda. Znáte ale její cestu? Kde se taková voda vlastně vzala se dozvíte na stánku H2ospodař!

Ekologická výchova v Praze - Ochrana životního prostředí

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta vede k osvojení znalostí, dovedností a návyků, utváření hodnotové hierarchie a životního stylu potřebných k ochraně životního prostředí – to všechno zajišťuje agenda Ekologické výchovy v Praze Hlavního města Prahy. Pojďte si i vy vyzkoušet formou kvízů a testů, jak jste na tom se znalostmi.

Veolia - Chceme naši Prahu čistou

Zajímá tě, odkud se v tvém domě bere teplo když venku panuje mrazivé počasí? U nás máš jedinečnou příležitost prozkoumat model výměníkové stanice a pochopit, jak funguje moderní dálkové vytápění. Pro malé objevitele máme připravený zábavný obrázkový kvíz. Každý, kdo jej vyluští, odejde s malým dárkem na památku.

Výtvarně recyklační workshop: Hmyzáčci

Přiveďte své malé umělce a ponořte se s námi do světa kreativity a recyklace! Máme pro vás zábavnou dílnu, kde si děti budou moci vyrobit vlastní modely hmyzu z recyklovaného materiálu. A co je na tom nejlepší? Nejenže si odnesou vlastní hračku, ale také pochopí, jak může být recyklace zábavná a jak nám může pomoci chránit naši planetu. Ukážeme dětem, že recyklace nemusí být jen zmenšování množství odpadu, ale může být i způsobem, jak vyjádřit svou kreativitu a vytvořit něco nového a unikátního. Přijďte a objevte s námi, jak může být ekologie zábavná!

SWAP hraček

Už vás vaše hračky nebaví? Nezoufejte a neodhazujte je! Přivezte je k nám a udělejte radost nejen sobě, ale i ostatním! V naší super výměně hraček si můžete vaše staré kamarády vyměnit za nové. Poznáte radost ze sdílení a ještě k tomu přispějete k omezení tvorby odpadu. Přijďte udělat něco dobrého pro planetu!

Každodenní věda

LEGO robotika

Zde si budou moci děti a mladiství všech věkových kategorií postavit svého chytrého Lego robota. Následně si ho naprogramují a rozpohybují. Tito kostkovaní roboti jsou záměrně zvoleny pro všechny věkové skupiny (včetně dětí předškolního věku), takže se nikdo nebude cítit stranou.
Budete si moci zkonstruovat závodní formule, větrné elektrárny, robo žáby, včely opylující květ a simulátory zemětřesení. 🏗 Na starší a zkušenější stavitele čekají průzkumní roboti.

Přirodovědci.cz - Lidské tělo a smysly

Jak se žije lidem se zrakovými vadami? Vyzkoušíte si to na vlastní kůži! Dokážeme ošálit vaše smysly nebo neomylně poznáte všechny vůně světa?

Chemie hravě a chutně

Na našem dvojstanovišti si vyzkoušíte zajímavé pokusy ze zcela běžných surovin, které máte doma. Jaké tajemství se skrývá v barevných fixech? Vyzkoušíte si triky z moderní molekulární gastronomie a zavzpomínáte na dovolenou při výrobě vlastního korálového útesu.

SCIENCE SHOW on stage

„Když se molekuly ZVĚTŠÍ“

Dr. Michael Londesborough

Uhlovodíky, možná nejcennější zdroj planety, nejsou jen paliva; jsou surovinou pro mnoho syntetických chemikálií, včetně polymerů.  Tato přednáška je navržena tak, aby poskytla vzrušující a vtipný přehled chemie polymerů – jejích počátků a současných trendů – s řadou ukázek/experimentů.

Z přírodních polymerů celulózy a hedvábí zjistíme, jak honba za bezdýmným střelným prachem, kulečníkovými koulemi nevyrobenými ze slonoviny a levnými padáky vedla k explozi nového chemického průmyslu – polymerních materiálů!  Ti, kdo se přijdou podívat k přímo k pódiu, budou mít možnost rychle vypálit nitrocelulózu, syntetizovat metry dlouhá nylonová vlákna a naučit se, jak doslova zmizet polystyren!
Budeme také zkoumat, jak polymery způsobily revoluci v dětských plenkách a jak autor přednášky, Michael Londesborough, používá polymery ve svém výzkumu nových luminiscenčních zařízení.

© Copyright - Science festival na Desítce  - 2023