Vědecká stanoviště

Workshop Planeta Praha

 

Režisér dokumentu o zvířatech žijících v hlavním městě Jan Hošek a jeho kameramani vám ukáží, jak se natáčejí zblízka plachá zvířata, která žijí nepozorovaně kolem nás. Kromě nejrůznějších chytrých kamer nebude chybět ani ukázka natáčení z dronu nebo ornitolog, se kterým se zaposloucháte do zpěvu ptačích obyvatel Gutovky. Ti, kteří během dne vyhrají jednu z knih Planeta Praha, si ji budou moci od 17:00 nechat podepsat na autogramiádě autorů dokumentu.

Vodní svět pod mikroskopem

Nejkrásnější pohled na svět je skrze mikroskop. I zdánlivě obyčejné věci vypadají úžasně, když se pořádně zvětší. Můžete si prohlédnout, co skrývají vody Prahy. Budete se cítit jako na procházce světem liliputů.

Život ve včelím úlu

Dozvíte se vše o životě včely a její práci v úlu. Můžete si vyzkoušet včelařovo vybavení a naučíte se vyrábět med. Vše názorně uvidíte v proskleném včelím úlu.

Paleontologický workshop

Vyhrabejte kostru dinosaura! Vyzkoušejte si na chvíli práci paleontologa. Vybavíme vás štětečky a naučíme, jak se odkrývají zkamenělé kostry dávno uhynulých zvířat. Uvidíte, co vše je pak potřeba udělat se zkamenělinou, než ji začneme zkoumat, nebo vystavíme do vitríny v muzeu. Zkusíte si i odlít také vlastní zkamenělinu.

Zlatá horečka - rýžování

Vezměte pánev a vyrýžujte si z vody poklad. Můžete si odnést všechny vzácné kousky, které najdete.

Mineralogie

Prozkoumejte krásy neživé přírody zblízka na vlastní oči! Víte, že křemen nemusí být pouze čirý, ale také být fialový, růžový nebo hnědý? Diamant je stejně jako grafit chemický uhlík, jak je to možné? Minerály jsou také základní stavební složkou hornin. Poznáte je?

Ekologická výchova v Praze

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta vede k osvojení znalostí, dovedností a návyků, utváření hodnotové hierarchie a životního stylu potřebných k ochraně životního prostředí- to všechno zajišťuje agenda Ekologické výchovy v Praze Hlavního města Prahy. Pojďte si i vy vyzkoušet formou kvízů a testů, jak jste na tom se znalostmi.

Příběh stromu

Víte, s kým se strom za svého růstu setkává, s kým spolupracuje a koho naopak nemá rád? My vám ukážeme, jak strom za svého života ovlivňuje jiné organismy a své životní prostředí, jak ho zpětně vnímají jeho symbionti a sousedi, nebo jaké smysly používají jeho konkurenti.

Devonský park

Velký bariérový útes v Austrálii, Sharm el Sheikh v Egyptě, Útes Palancar v Mexiku či Koněpruský útes v České republice? Pojďte se s námi potopit do devonského moře a objevit krásy korálového útesu, který se nacházel na našem území před 410 miliony let. Můžete si také vyzkoušet práci paleontologa a najít vlastní fosilii.

Zvířecí fear factor

Chcete si pochovat živou mnohonožku, slyšet syčet švába, nebo vidět svítit štíra? Ukázka živých bezobratlých živočichů z řad členovců, které si bude možné vzít do ruky a dozvědět se o nich zajímavé informace.

Po stopách zločinu

Naše forenzní stanoviště vám umožní nahlédnout do tajů vědy v kriminalistice. Můžete si vyzkoušet snímání otisků prstů a dozvědět se tak, jak se zajišťují na místě činu. Naši vědci vám zodpoví veškeré dotazy ohledně lidské DNA a dokonce provedou izolaci vaší vlastní, kterou si můžete odnést domů jako suvenýr.

Sběratelé kostí

Otestujte své vlastní smysly a porovnejte je se schopnostmi některých druhů zvířat. Prohlédněte si smyslové orgány na anatomických modelech, poznejte svoje schopnosti v čichovém a hmatovém kvízu, vyzkoušejte si optické klamy nebo otestujete svůj barvocit. Porovnejte lidské smysly s unikátními smysly zvířat – co dokážou hmyzí tykadla, jak fungují sluchové orgány kobylek či sarančat, jak a proč hmyz vnímá feromony a proč někteří hadi reagují na teplo?

Příběh Kapky

Seznámíte se s kapičkou Jarmilkou. Ta se vám svěří s příkořím, které jí lidé působí. Budete hledat cesty, jak kapičce pomoci. Dozvíte se, kde všude na naší planetě vodu najdeme, jak funguje její koloběh, jak prochází krajinou a jakým způsobem s ní člověk nakládá. Naučíte se, co můžete udělat pro to, aby se vodou tolik neplýtvalo a kapička Jarmilka byla opět šťastná.

Animační workshop

Naučíte se základy si animační papírové techniky a společně natočíte vlastní animovaný film s pohádkovými postavičkami Mimi a Líza. Navíc se naučíte, kam správně patří tříděný odpad – váš film pak můžete pustit kamarádům, spolužákům nebo rodičům.

Vyrob si svého robota“

V místech, kam se člověk dostane jen obtížně (třeba do hlubin oceánu nebo do vesmíru), za sebe posíláme roboty. Ten umí skoro úplně všechno a není vůbec vyloučeno, že jednou bude mít každý z nás malého robota za parťáka. Přijďte si vyrobit svého robota recyklátora s použitím všeho, co se najde. V dílně časopisu RAKETA, který je určen šikovným dětem chytrých rodičů.

Geografická laboratoř

Přijďte si vyrobit vlastní planetu! Možnosti jsou nekonečné, fantazii se meze nekladou. Při tom poznáte, jak zajímavou vědou je geografie.

Tajný život rostlin

Prohlédněte si výstavku rostlin pěstovaných v baňkách na živném médiu, podívejte se na živý evoluční strom a jako bonus bude připraven zábavný pokus.

Zlatá horečka - z měďáků zlaťáky

Přijďte si zahrát na středověkého alchymistu. Ten dobře věděl, jak pomocí chemických reakcí oklamat svého panovníka. Měděná mince se může snadno proměnit ve zlatavou. A vyrobit zrnka „zlata“ také není problém. Stačí jen trochu rozumět chemii.

Výroba parfémů

Namíchejte si svůj vlastní parfém a pak si jej odneste s sebou! Vyzkoušíte si, jaké je to míchat dohromady nikoli barvy, ale nejrůznější vůně.

Infostánek a dusíková zmrzlina

Zážitková odměna na závěr naší vědecké cesty, během které se dozvíte, že věda je nejen krásná, dobrodružná a zábavná, ale že to může být i vaše budoucí povolání. Získejte alespoň 15 razítek na našich vědeckých stanovištích a zasloužená sladký odměna s vědeckým zážitkem je vaše!

© Copyright - Science festival na Desítce  - 2022