Vědecká stanoviště

Infostánek a výdej zmrzliny z tekutého dusíku

První stanoviště festivalu a začátek vaší festivalové cesty, kde si vyzvednete hrací kartu. Tady se ale potkáme i na konci – čeká tu zážitková odměna na závěr vědecké cesty, během které se dozvíte, že věda je nejen krásná, dobrodružná a zábavná, ale že to může být i vaše budoucí povolání. Získejte alespoň 15 razítek na našich vědeckých stanovištích a zasloužená zmrzlina z tekutého dusíku s vědeckým zážitkem je vaše!

Tvorové velcí, malí i nejmenší

Psí pomocníci: Helppes

Na stánku organizace Helppes návštěvníci objeví ukázky výcviku asistenčních psů pro osoby se zdravotním postižením, kteří od roku 2001 pomáhají osobám s různými zdravotními hendikepy. Organizace je držitelem akreditace od Assistance Dogs Europe a Assistance Dogs International a ručí za to, že každý jejich pes je vycvičen podle nejvyšších mezinárodních standardů a přizpůsobuje se potřebám každého konkrétního klienta. Chlupaté asistenty nelze přehlédnout, když pomáhají lidem překonávat každodenní drobné i větší překážky. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost dozvědět se více o tom, jak tito psi pomáhají lidem se zdravotním postižením a seznámit se s posláním a cíli organizace.

Přirodovědci.cz - Zvířecí fear factor

Máte rádi přírodu? Chcete na vlastní oči vidět tajemné tvory, které jste zatím potkávali jen na stránkách knížek a časopisů? Na našem stánku si je budete moci i pohladit – dokonce i ty, kterých se možná zatím bojíte.

Lesy hl. m. Prahy - Život ve včelím úlu

Tady se dozvíte vše o životě včely a její práci v úlu. Můžete si vyzkoušet včelařské vybavení a naučíte se vyrábět med. Vše názorně uvidíte v proskleném včelím úlu.

 

Přirodovědci.cz - Paleontologický workshop

Vyhrabejte kostru dinosaura! Vyzkoušejte si na chvíli práci paleontologa. Vybavíme vás štětečky a naučíme, jak se odkrývají zkamenělé kostry dávno uhynulých zvířat. Uvidíte, co vše je pak potřeba udělat se zkamenělinou, než ji začneme zkoumat, nebo ji vystavíme do vitríny v muzeu. Zkusíte si i odlít také vlastní zkamenělinu.

Přirodovědci.cz - Vodní svět pod mikroskopem

Nejkrásnější pohled na svět je skrze mikroskop. I zdánlivě obyčejné věci vypadají úžasně, když se pořádně zvětší. Můžete si prohlédnout, co skrývají vody Prahy. Budete se cítit jako na procházce světem liliputů.

Přírodovědci.cz - Velkoformátová výstava “Bezobratlí”

Oslavte s námi pestrost naší přírody! Prozkoumejte na vlastní oči fascinující svět bezobratlých živočichů, které znáte spíše z knížek a televizních dokumentů. Na unikátní výstavě uvidíte kolekci živých bezobratlých z ČR, Evropy i světa – prohlédněte si naše raky, pavouky, brouky, stonožky či motýly. Nechte se okouzlit rozmanitými tvary, barvami a životními strategiemi. Zjistěte, proč jsou bezobratlí pro člověka důležití a jak jim ve svém okolí můžete pomoci. Chtějí tu přece (pře)žít s námi!

Rostliny kolem nás

Ústav experimentální botaniky: Stromy budoucnosti

Fascinující svět jabloní na vás čeká u stánku Ústavu experimentální botaniky! Objevte, jak mohou rostliny vyrůstat bez tradičního půdního substrátu – buď v živném médiu zpevněném agarem (přírodním polysacharidem vyráběným z mořských řas), které má konzistenci podobnou želé, nebo v hydroponickém roztoku s esenciálními živinami. Nepromeškejte šanci vyzkoušet si jednoduchý botanický experiment prohlédnout si výstavku plodů různých odrůd jabloní, vyšlechtěných k odolnosti proti chorobám ve střížovické Stanici šlechtění jabloně. Speciální odrůdy snižují potřebu pesticidů a zároveň zvyšují produkci zdravého ovoce. Přijďte se inspirovat a rozšířit své znalosti v oblasti botaniky!

Přirodovědci.cz - Podzimní strom

Poznejte s námi, jak se mění podmínky prostředí, které je domovem nespočtu živočichů, rostlin a hub – podmínky ve starém stromu v podzimních barvách! Poznají obyvatelé stromu, že přichází podzim? Pozná to strom? A jak se tomu všichni přizpůsobí? Odpovědi naleznete u nás.

SWAP rostlin a Zelená pohotovost

Pokud máte doma rostliny, které již neslouží svému účelu nebo vám chřadnou, přineste nám je. Nabídněte je k výměně, nebo si vyberte nějakou novou, která vás zaujme. A to není vše!

Pokud nevíte, jak vašim zeleným kamarádům pomoci, náš tým botaniků vám rád poradí, jak jim vrátit život a půvab. Zjistěte, jak můžete svým zeleným kamarádům poskytnout nejlepší péči. Těšíme se na vás a vaše rostlinky!

Minulost a současnost Země

Přirodovědci.cz - Barevný svět minerálů

Mineralogie je nedílnou součástí našich životů. Pravděpodobně každý z nás používá mobilní telefon, ve kterém se nachází až 62 různých kovů! Jejich získání a mnoho dalšího by bez mineralogie nebylo možné. Víte, že křemen nemusí pouze čirý, ale může být fialový, růžový nebo hnědý? Diamant je stejně jako grafit chemicky uhlík, jak je to možné? Minerály jsou také základní stavební složkou hornin. Poznáte je? Přijďte se za námi podívat a prozkoumejte krásy neživé přírody zblízka na vlastní oči!

Přirodovědci.cz - GEO/DEMOgrafické dílny GEOLAB

GEOLAB je soubor interaktivních aktivit a her umožňující si vyzkoušet práci geografa a demografa. Najdete místopisné chyby na mapách? Poznáte družicové snímky? Přiřadíte věkové pyramidy správnému státu? Složíte správně mapy? Na tyto a další otázky si odpovíte, když vyzkoušíte naše aktivity a třeba zjistíte, že vás geografie a demografie také baví.

Česká geologická služba - Silurský svět

Pojďte se s námi vydat na výpravu do siluru – období prvohor, kdy moři vládli hlavonožci. Více o životě v siluru se dozvíte na našem stánku, kde si můžete vyzkoušet práci paleontologa a najít vlastní fosilii.

Ekologická odpovědnost a ochrana planety

Chráníme mořské želvy z.s. - Mořské želvy

Kde všude působí česká organizace Chráníme mořské želvy? Proč je vlastně třeba želvy chránit, jaké je jejich role v oceánu a co je ohrožuje? Slyšeli jste už o tom, že i ochrana může škodit? Dozvíte se, jak rozhodně NEvypadají záchranné stanice pro mořské želvy, kterým se vyhnout a svou návštěvou nepodporovat. Ukážeme výrobky z kokosu a povíme, proč jsou lepší než ty z želvoviny. Řeč bude také o vzdělávání o tom jak každý z nás může pomoci.

Ekologická výchova v Praze - Ochrana životního prostředí

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta vede k osvojení znalostí, dovedností a návyků, utváření hodnotové hierarchie a životního stylu potřebných k ochraně životního prostředí – to všechno zajišťuje agenda Ekologické výchovy v Praze Hlavního města Prahy. Pojďte si i vy vyzkoušet formou kvízů a testů, jak jste na tom se znalostmi.

Pražská teplárenská a Termonta Praha ze skupiny Veolia

Zajímá tě, odkud se v tvém domě bere teplo když venku panuje mrazivé počasí? U nás máš jedinečnou příležitost prozkoumat model výměníkové stanice a pochopit, jak funguje moderní dálkové vytápění. Pro malé objevitele máme připravený zábavný obrázkový kvíz. Každý, kdo jej vyluští, odejde s malým dárkem na památku.

Výtvarně recyklační workshop: Hmyzáčci

Přiveďte své malé umělce a ponořte se s námi do světa kreativity a recyklace! Máme pro vás zábavnou dílnu, kde si děti budou moci vyrobit vlastní modely hmyzu z recyklovaného materiálu. A co je na tom nejlepší? Nejenže si odnesou vlastní hračku, ale také pochopí, jak může být recyklace zábavná a jak nám může pomoci chránit naši planetu. Ukážeme dětem, že recyklace nemusí být jen zmenšování množství odpadu, ale může být i způsobem, jak vyjádřit svou kreativitu a vytvořit něco nového a unikátního. Přijďte a objevte s námi, jak může být ekologie zábavná!

SWAP hraček

Už vás vaše hračky nebaví? Nezoufejte a neodhazujte je! Přivezte je k nám a udělejte radost nejen sobě, ale i ostatním! V naší super výměně hraček si můžete vaše staré kamarády vyměnit za nové. Poznáte radost ze sdílení a ještě k tomu přispějete k omezení tvorby odpadu. Přijďte udělat něco dobrého pro planetu!

Každodenní věda

Přirodovědci.cz - Kriminálka Gutovka

Zahraj si na detektiva! Naše forenzní stanoviště vám umožní nahlédnout do tajů vědy v kriminalistice. Můžete si vyzkoušet snímání otisků prstů a dozvědět se tak, jak se zajišťují na místě činu. Naši vědci vám zodpoví veškeré dotazy ohledně lidské DNA a dokonce provedou izolaci vaší vlastní, kterou si můžete odnést domů jako suvenýr.

Workshop filmové animace

Chcete nahlédnout za oponu kouzelného světa animace? Na našem animačním workshopu máte jedinečnou příležitost! Pod vedením zkušených profesionálů si vytvoříte svůj vlastní krátký animovaný film a oživíte svého originálního animovaného hrdinu. Přímo před vašima očima se odhalí tajemství vzniku pohybu ve filmu. A navíc se stanete také hrdými spolutvůrci krátkého filmu, který společně vytvoříme. Letos jsme pro vás připravili ještě více zábavy – oproti loňskému ročníku přibylo druhé animační stanoviště.

Přirodovědci.cz - Lidské tělo a smysly

Jak se žije lidem se zrakovými vadami? Vyzkoušíte si to na vlastní kůži! Dokážeme ošálit vaše smysly nebo neomylně poznáte všechny vůně světa?

Chemie hravě a chutně

Na našem trojstanovišti si vyzkoušíte zajímavé pokusy ze surovin, které má každý doma. Postavíte si sněhuláka, poskládáte složité molekuly, vyrobíte si zahrádku plnou roztodivných rostlin, stanete se kuchařem a ošálíte svoje chuťové buňky.

Didaktikon - Hlavolamy pro každého

Didaktikon je nové vzdělávací centrum Univerzity Karlovy. Připravujeme program pro studenty základních a středních škol, během kterého si mohou vyzkoušet unikátní exponáty vytvořené vědci z Univerzity Karlovy. Víte, co je Automat na filozofické divadlo nebo jaké vědecké poznatky se lze naučit ze seriálu Simpsonovi? Přijďte to k nám zjistit! Na našem stánku si také budete moci vyzkoušet také nejrůznější hlavolamy. Některé hlavolamy vypadají jednoduše, ale dokážou pěkně potrápit! Řešení hlavolamů rozvíjí logické myšlení, představivost, paměť a zručnost. Přijďte si rozhýbat mozkové buňky!

Mapa

© Copyright - Science festival na Desítce  - 2023